Przemysł odzieżowy jest jedną z najdłużej rozwijających się branż w historii ludzkości, a przez tysiące lat odkryto dziesiątki, jeśli nie setki materiałów, sposobów szycia i technik produkcji ubrań. Każda bluzka, spódnica, czy nawet para rękawiczek ma zawsze jedną wspólną cechę – metkę informacyjną. Znajdują się na niej między innymi tajemnicze znaki z czarnymi kropkami, kreskami, czy obrazkiem miski z wodą. Są to symbole prania, które udzielają instrukcji odnośnie wykonywania tej czynności na danej odzieży. Tylko jak je czytać?
Symbole oznaczające temperaturę prania
Mogłoby się wydawać, że symbole prania dotyczące temperatury są bardzo łatwe do odczytania i nikt nie powinien mieć z nimi problemu. Istotnie chyba każdemu obrazek z miską wody i napisem 90°C skojarzy się z praniem w takiej temperaturze. Jednak nie wszyscy wiedzą, że napis ten może być zastąpiony czarnymi kropkami. Miska z jedną kropką oznacza pranie w 30°C, z dwiema w 40°C, z trzema w 60°C, a miska z czterema kropkami nakazuje pranie w temperaturze 90°C.
Symbolika metody prania
Trudniej może być z rozszyfrowaniem symboli dotyczących metody prania. Jeżeli wcześniej wspomniana miska z wodą nie będzie miała w sobie żadnych dodatkowych oznaczeń, to znaczy, że ubranie można prać w dowolnej temperaturze i programie prania. Jeżeli znajdzie się w niej rysunek dłoni, to odzież trzeba koniecznie prać ręcznie. Natomiast w przypadku przekreślonego symbolu miski znaczy to, że produktu nie można prać w ogóle.
Nie można też zapomnieć o tym, że pod symbolem miski może pojawić się jedna lub dwie poziome kreski. W pierwszej sytuacji mamy do czynienia z odzieżą, którą trzeba prać z użyciem programu do delikatnych tkanin. Natomiast w przypadku dwóch poziomych kresek pralkę trzeba koniecznie nastawić na program dla bardzo delikatnej odzieży.
Symbole prania chemicznego na metkach
Jeżeli wśród symboli prania znajduje się duży, pusty okrąg to znaczy, że ubranie można bezpiecznie oddać do pralni chemicznej. Analogicznie przekreślone koło będzie znaczyło aby nie podejmować takiej decyzji. Warto natomiast zwrócić uwagę na litery, które mogą znajdować się w okrągłym symbolu. Jeżeli jest to litera „A” to produkt można czyścić z użyciem dowolnego rozpuszczalnika. Z kolei litera „F” sugeruje, że ubranie można prać wyłącznie z użyciem środków do tkanin delikatnych, W okręgu może też znaleźć się litera „P”, będąca nakazem prania chemicznego na sucho lub „W” nakazujące pranie na mokro.
Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy na metce znajduje się symbol trójkąta. Jeżeli jest on przekreślony, znaczy to, że tkaniny nie można wybielać, a w przypadku pustego trójkąta na metce z takim zabiegiem nie będzie problemów. Trójkątowi mogą towarzyszyć litery „CL” zezwalające na chlorowanie tkaniny, a także skośne linie zakazujące używania wybielaczy innych niż tlenowe.