Czy znak drogowy może kupić osoba prywatna?

Zakupienie znaku drogowego przez osobę publiczną nadal wzbudza wiele pytań. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

Najczęściej ze znakami drogowymi można spotkać się na drogach publicznych, ale czasami są one też umieszczane w przestrzeniach prywatnych. Są to różne znaki, między innymi znaki nakazu, informacyjne, ostrzegawcze czy zakazu. Czy zatem osoba prywatna może kupić znak i go ustawić? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czy osoba prywatna może kupić znak drogowy?

Tak, znaki drogowe można kupić bez problemów i bez żadnych ograniczeń, dlatego też można wybrać każdy typ znaku i zamówić go dla siebie.

Sprzedażą znaków drogowych zajmują się przede wszystkim ich producenci, którzy oferują klientom pełną paletę znaków drogowych gotowych oraz mogą wykonać znaki na indywidualne zamówienie, na przykład ze wskazanym tekstem. Dzięki temu można znak odpowiednio spersonalizować, aby przekazywał on konkretną treść.

Obecnie znaki nakazu i inne rodzaje znaków drogowych można też kupować przez internet, co jest wygodnym rozwiązaniem dla kupujących. Wtedy wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj znaku z oferty i złożyć na niego zamówienie online. Gotowy produkt już po paru dniach będzie dostarczony pod wskazany adres.

Czy możliwe jest samodzielne ustawienie znaku drogowego?

Warto pamiętać o tym, że osoby prywatne nie mają takich samych uprawnień jak służby odpowiedzialne za oznakowanie dróg publicznych, wobec tego nie w każdej sytuacji mogą one zastosować znak drogowy. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Przede wszystkim znaki drogowe można ustawiać samodzielnie jedynie na posesjach prywatnych, na przykład mogą być to drogi wewnętrzne, które nie są drogami publicznymi, wjazdy oraz bramy wjazdowe. Można wtedy odpowiednio oznakować te miejsca, aby przykładowo zapobiec parkowaniu innych pojazdów i oznaczyć wyjazd, aby w ten sposób zapobiec problemom z poruszaniem się własnym autem.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że osoba prywatna nie ma prawa do tego, aby umieszczać znaki drogowe na drogach publicznych.

Redakcja lajfhaki.pl