Foliami reklamowymi są z reguły pokryte samochody dostawcze i pojazdy przedstawicieli handlowych. Zanim zdecydujesz się sprzedać auto powinieneś dokładnie usunąć folię.
Jak usunąć folię z auta?
Warto jednak dodać, że na rynku jest obecnie wiele samochodów, których lakier jest pokryty specjalną folią. Żeby usunąć folię z szyby nie potrzeba wcale nie wiadomo jakich umiejętności. Wystarczy ją lekko podważyć, a następnie zerwać. Usuwanie folii z samochodu można również zlecić profesjonalnej firmie, która się tym zajmuje. Będzie to zdecydowanie szybsze oraz bardziej komfortowe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i renomowanych firm, które od wielu lat działają na rynku. Zdecydowanie ciężej jest usunąć folię z nadwozia. Niestety zrywa się ona na bardzo małe kawałki, dlatego cały proces jest naprawdę skomplikowany i czasochłonny.
Metody usuwania folii
Ciekawym sposobem jest podgrzanie folii, czyli tak zwana metoda termiczna. Można to zrobić wykorzystując zwykłą suszarkę do włosów lub parownicę. Po podgrzaniu folię będzie znacznie łatwiej usunąć. Należy jednak mieć na uwadze, że folii z lakieru nie usuwać prostopadle do lakieru, ale równolegle. Chodzi o to, żeby cały czas ciągnąć folię wzdłuż danego elementu. Początkującym i mało doświadczonym osobom może sprawić to trochę problemów. Warto również wyposażyć się w plastikowe żyletki oraz inne pomocne narzędzia. Trzeba mieć na uwadze, żeby były miękkie, bo w innym wypadku mogą przypadkowo uszkodzić lakier. W sprzedaży można też znaleźć specjalne preparaty do usuwania folii. Niezwykle skuteczny jest żel, który należy nanieść na folię, a później chwilę poczekać. Pozwoli to nieco zmiękczyć powierzchnię i dzięki temu klej już nie będzie się tak mocno trzymał. Czasami może się zdarzyć sytuacja, że na lakierze pozostaną jeszcze resztki kleju. Dlatego przydatny może być również płyn do usuwania kleju. Wiele osób korzysta jeszcze z metody mechanicznej, która jest niestety najbardziej czasochłonna, a do tego niebezpieczna. Ma jednak ważną przewagę nad innymi metodami, a mianowicie – najlepiej radzi sobie z folią odblaskową oraz resztkami kleju. Dlatego warto z niej skorzystać, jeżeli nie widzimy już innych opcji.
Czego nie robić?
Należy pamiętać, żeby nigdy nie zrywać folii paznokciami. Może to nie tylko uszkodzić lakier, ale również paznokcie. Do tego jest to czasochłonne oraz inwazyjne. Podstawowe narzędzia nie są drogie, ponieważ można je kupić za kilkadziesiąt złotych, a znacząco mogą ułatwić pracę. Najlepiej zacząć od metody termicznej, która jest najprostsza i może być wykonana w każdych warunkach. Dopiero, gdy nie przyniesie ona zamierzonych efektów można spróbować czegoś innego. Należy jednak pamiętać, że zimą żel nie będzie skuteczny, ponieważ potrzebuje on odpowiedniej temperatury. Metoda mechaniczna sprawdzi się najlepiej przy usuwaniu małych naklejek, które są wyprodukowane z nietypowej folii. Przy metodzie mechanicznej bardzo ważna jest precyzja, ponieważ jeden nieostrożny ruch może zniszczyć lub zarysować minimalnie lakier.