To ciekawe, że wśród różnorodnych przepisów mających zapewnić nam bezpieczeństwo brak jest takiego, który nakazywałby nam zmianę opon. Pamiętajmy jednak, że to o czym polskie prawo milczy, może być bardzo skrupulatnie rozliczane za granicą. Wyjeżdżając samochodem poza Polskę, warto wiedzieć, gdzie należy spodziewać się konsekwencji za brak odpowiedniego ogumienia.
Wszystko zależy od kraju
Choć polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku zmiany opon, to w innych europejskich krajach takie regulacje istnieją. Obecnie prawie 30 krajów Europy reguluje prawnie wymianę ogumienia. W kilkunastu krajach obowiązują konkretne daty dzienne obligujące kierowców do założenia opon zimowych. W Estonii od 1 grudnia do 1 marca wszystkie samochody muszą poruszać się na oponach zimowych. Jeśli jednak trafi się rok, w którym pogoda nie rozpieszcza, a śnieg utrzymuje się długo, obowiązek jeżdżenia na zimówkach może zostać wydłużony od października do kwietnia. Przepisy te dotyczą także turystów. Podobnie jest na Litwie, jednak tu przepisy nakazują założenie ogumienia zimowego najpóźniej 1 listopada i używania go do 1 kwietnia. Także w krajach skandynawskich istnieje konieczność używania opon zimowych, jednak z uwagi na panujący tam klimat, jest to zupełnie logiczne i zrozumiałe. Znacznie bardziej pragmatycznie do tematu podeszli Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów nie istnieją w tej kwestii żadne odgórnie narzucone daty. Policjanci liczą tu na rozwagę kierowców – Ci mandat dostać mogą, ale tylko wtedy, gdy pomimo złych warunków pogodowych będą poruszać się na oponach letnich. Jeszcze inną taktykę przyjęła Słowenia. Tamtejsze prawo daje wybór: samochód albo wyposażony jest w ogumienie zimowe, albo w bagażniku wiezie łańcuchy śnieżne. Trochę surowiej traktowani są kierowcy ciężarówek. Przepisy nakładają na nich obowiązek montażu opon zimowych przynajmniej na jednej osi napędzającej. Policjanci zalecają, by zimą w bagażniku znalazł się także ciepły koc i łopata.
W Polsce
Według zbieranych systematycznie danych 83% polskich kierowców dba o sezonową wymianę opon. Co prawda udział opon wielosezonowych w rynku ogumienia stale rośnie, ale nasi rodacy ciągle podchodzą do nich z rezerwą. Można odnieść wrażenie, że Polska jest ewenementem na skalę europejską. W większości państw Europy grożą bowiem konsekwencje za jazdę zimą na oponach letnich. Co ciekawe, nie ma przepisów, które w analogiczny sposób regulowałyby kwestię poruszania się latem na ogumieniu zimowym. Policjant nie wymierzy nam żadnej kary ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju europejskim.
Jakie zimówki wybrać?
Mówiąc najkrócej – nie stawiajmy na byle jakie opony 205 55 R16 to przykład ogumienia dobrej firmy, które wcale nie musi być kosztowne. To bardzo popularny rozmiar, co sprawia, że wybór na rynku jest szeroki. Na naszej stronie łatwo sprawdzisz, że nowe opony zimowe 205 55 R16 to wydatek mieszczący się od 225 zł do 972 zł. Oczywiście do dyspozycji pozostają również opony całoroczne.