Jak układać naczynia w zmywarce?

Z całą pewnością można stwierdzić, że zmywarka to bardzo przydatne urządzenie w każdej kuchni. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jej obsługi, a także jak układać naczynia w zmywarce?

Ogólne zasady

Przede wszystkim przed włożeniem naczyń do zmywarki powinno się zadbać o to, aby usunąć z nich wszystkie większe resztki jedzenia, takie jak na przykład torebki od herbaty. Resztki jedzenia mogą w niekorzystny sposób wpłynąć na prace zmywarki, a także powodować w niej powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dlatego warto również zwrócić uwagę na regularne czyszczenie filtrów, które znajdują się w zmywarce, a także dokładanie do wnętrza urządzenia środków do zmywarki, takich jak sól oraz płyn nabłyszczający.

Załadowanie górnego kosza

Zmywarki najczęściej są podzielone na kosze. W górnym koszu umieszczane są przedmioty o mniejszych gabarytach, które są dodatkowo bardzo delikatne. Wśród nich można wymienić wszelkiego rodzaju kubki, szklanki, filiżanki, a także kieliszki. Oprócz tego zmieszczą się tutaj również małe miseczki oraz salaterki. Filiżanki oraz kubki należy rozmieścić po zewnętrznej stronie urządzenia, a miseczki oraz salaterki na środku.

Załadowanie dolnego kosza

Kolejnym etapem układania naczyń w zmywarce jest załadowanie dolnego kosza. Pionowo na środku kosza powinny być umieszczone mniejsze talerzyki oraz spodki. Natomiast większe talerze warto układać pod skosem, co sprawi, że woda pomiędzy nimi będzie mogła przepływać w swobodny sposób. Jest to bardzo istotne podczas pracy zmywarki. Garnki i patelnie z powodzeniem można układać po zewnętrznej stronie kosza, koniecznie dnem do góry.

Układanie sztućców

W każdej zmywarce należy również w odpowiedni sposób ułożyć sztućce. Aktualnie w większości zmywarek można znaleźć specjalny kosz, który przeznaczony jest do mycia sztućców. Są one w odpowiedni sposób ułożone, co stanowi doskonałe zabezpieczenie przed luźnym myciem w urządzeniu. W koszu można znaleźć pojedyncze miejsca, na które należy wkładać poszczególne sztućce. Są we właściwy sposób rozdzielone oraz ułożone pionowo, dzięki czemu na pewno dobrze się domyją.

Naczynia o nietypowym kształcie

W zmywarce z powodzeniem można również myć dość zróżnicowane naczynia o nietypowych kształtach, jednak warto je w odpowiedni sposób rozmieścić. Dzięki temu na pewno dobrze się domyją i nie będą utrudniać pracy zmywarki poprzez blokowanie jej niektórych elementów. Największe naczynia należy umieszczać po zewnętrznej stronie urządzenia, ponieważ dzięki temu woda będzie mogła w swobodny sposób krążyć. Natomiast dłuższe produkty najlepiej umieścić na płasko w górnym koszu.

Redakcja lajfhaki.pl