Jak zrobić prawo jazdy – poradnik dla zagubionych

Posiadanie prawa jazdy stanowi spore ułatwienie bez względu na to, czy wiążemy swoje życie zawodowe z jazdą samochodem, czy też wychodzimy z założenia, że jest to po prostu dodatkowa umiejętność. Dokument ten zwiększa zarówno naszą niezależność, jak i pozycję na rynku pracy. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jak zrobić prawo jazdy, a następnie – rzucić się w wir przygotowań.

Od czego zacząć?

Marząc o prawie jazdy kategorii B, musimy pamiętać o pewnych wymogach formalnych, jakie powinniśmy spełniać. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy osiągnięta pełnoletność oraz ukończenie odpowiedniego kursu. Okazuje się jednak, że lista wymogów formalnych jest znacznie dłuższa.
Ku zaskoczeniu kolejnych kandydatów na kierowców okazuje się, że pierwszym krokiem, na który muszą się zdecydować, nie jest wcale zapisanie się do szkoły jazdy, ale wizyta u lekarza. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się wcześniej z upatrzonym już ośrodkiem doskonalenia kierowców i zdobyć informację na temat tego, czy współpracuje on z lekarzem świadczącym tego rodzaju usługi. Jeśli nie wiemy, który medyk może nam pomóc, skontaktujmy się z miejskim ośrodkiem medycyny pracy.
Czy posiadanie orzeczenia potwierdzającego brak przeciwwskazań jest wystarczające do tego, aby zapisać się na kurs? Zanim moment ten nastąpi, czekać będzie nas wizyta złożona w urzędzie. W zależności od miejsca zamieszkania jest to urząd starostwa powiatowego albo urząd miasta. Mieszkańcy Warszawy powinni udać się do urzędu dzielnicy, do którego przynależą z uwagi na miejsce zamieszkania. Warto pojawić się tam z orzeczeniem lekarskim, aktualnym zdjęciem oraz z wnioskiem o wydanie prawo jazdy. Nie można też zapomnieć o paszporcie lub dowodzie osobistym, który potwierdzi tożsamość. Jeśli dokumenty będą niekompletne – nic się nie stanie. Jeśli jednak zadbamy o to, aby przedstawić je wszystkie, na miejscu możemy liczyć na wydanie numeru PKK. Gdy dysponuje się nim, można już zapisać się na kurs.

Szkoła jazdy – coś więcej niż formalność

Skoro mamy już za sobą wszelkie formalności, możemy zapisać się do szkoły prawa jazdy, która przygotuje nas do egzaminu. Tu warto zresztą podkreślić, że nie każda placówka tego typu jest tak samo wartościowa, jeśli więc chcemy wiedzieć, jak zrobić prawo jazdy bez problemu, musimy mieć na uwadze to, że wybór odpowiedniej szkoły nie jest bez znaczenia. Kurs może być przeprowadzony w pośpiechu, byle tylko jak najszybciej dopuścić uczniów do egzaminu. Instruktor może jednak również podchodzić indywidualnie do każdego kursanta, zwracać uwagę na jego postępy i udzielać mu rad, dzięki którym zdanie egzaminu będzie łatwiejsze.
Znalezienie dobrej szkoły prawa jazdy nie jest proste, nie jest jednak również zadaniem, którego nie da się zrealizować. Pomoże nam z pewnością ranking popularności ośrodków doskonalenia kierowców, rekomendacje znajomych oraz wiedza o tym, jak wyglądają zajęcia. Wiele placówek organizuje dziś specjalne lekcje próbne, w czasie których można zapoznać się ze specyfiką kursu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto brać w nich udział.

Redakcja lajfhaki.pl