Import towarów z Chin do Polski

Import z Chin jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Jednak jest wiele poradników, które podpowiadają, jak krok po kroku przywieźć towary z Chin do Polski. Jest to opłacalne przedsięwzięcie, gdyż wiadomo, że produkty wyprodukowane w Chinach są bardzo tanie, jednak przeszkodą jest nieznajomość przepisów i innych dodatkowych opłat, jak cło czy podatek VAT.

Bezpieczny import z Chin

Przede wszystkim zanim ktoś zdecyduje się na import z Chin towarów, musi najpierw sprawdzić, czy jest na nie zapotrzebowanie. Nie zawsze wszystko, co jest wyprodukowane w Chinach, znajdzie nabywcę na rynku polskim. Najczęściej importuje się sprzęt RTV i AGD, odzież, elementy wyposażenia wnętrz, zabawki, gadżety i artykuły sportowe. Na wstępie należy znaleźć odpowiedniego dostawcę. Można spotkać ich na targach, które odbywają się w Chinach lub spróbować poszukać przez Internet. Druga opcja jest bardziej ryzykowna, gdyż nie wiadomo, czy dana firma jest rzeczywiście wiarygodna. Szukając firmy przez Internet, należy przewertować rządowe strony internetowe w celu sprawdzenia producenta, a także sprawdzić oceny i recenzje osób, które korzystały z usług danego podmiotu.

Jak wygląda podpisanie umowy z dostawcą z Chin?

Jeśli dostawca został znaleziony, to kolejnym krokiem jest zawarcie z nim umowy. Umowa powinna zawierać wszystkie szczegóły, które zostały wynegocjowane. Podczas podpisania umowy dostawca pobiera zaliczkę, która jest dość wysoka. Przeważnie jest to od 30 do 50% wartości zamówienia. W umowie powinien znaleźć się również zapis o kontroli towaru podczas produkcji. Chodzi o to, aby dostawca regularnie wysyłał próbki towaru. Importer w taki sposób może sprawdzić, czy zamówiony towar jest zgodny z ustaleniami.

Załadunek towaru i wysyłka do Polski

Wyprodukowany towar musi trafić do Polski. Trzeba zorganizować załadunek. Nie jest to prosta operacja, szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę ze sprzedażą towarów z Chin. Można skorzystać z firmy, która produkuje dla nas towar. Jednak zazwyczaj dostawca narzuca bardzo wysoką prowizję, aby zarobić. Dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z firm pośredniczących lub agencji transportowych. Warto oczywiście podczas załadunku być na miejscu. Jednak najczęściej jest to niemożliwe, a więc i kontrola ładowanego towaru jest niemożliwa. Trzeba w tym momencie bazować na zaufaniu do dostawcy lub można wynająć pośrednika.

Jaki jest czas realizacji zamówienia z Chin?

Chińskie produkty są tanie, jednak trzeba się liczyć z dość długim oczekiwaniem na ich dostarczenie. Oczywiście należy w umowie z dostawcą ustalić czas realizacji zamówienia. Jednak czasami zdarza się tak, że towar do Polski dociera dopiero po roku. Ale dzieje się tak w przypadku produkcji zaawansowanych produktów. Najszybszym transportem jest transport lotniczy. Towar może dotrzeć do kraju nawet w ciągu 7 dni. Jednak jest to droga opcja z bardzo wieloma ograniczeniami. Najtańszym transportem jest transport morski. Przesyłka dociera do portu w Gdańsku lub w Gdyni w przeciągu około miesiąca. Nie powinno się transportem morskim wysyłać towarów luksusowych, wartościowych i bardzo kruchych. Jest jeszcze możliwość wysyłki koleją. Czas dostarczenia towaru wynosi około 12 dni, czyli bardzo podobnie jak w przypadku transportu lotniczego. Jednak cena jest zdecydowanie niższa.

Import z Chin i sprzedaż w Polsce

Zanim towar zostanie dostarczony do odbiorcy musi przejść odprawę celną. Jest to dość skomplikowana procedura, aczkolwiek konieczna. Podczas odprawy należy przedstawić morski list przewozowy, pokazać faktury handlowe, towary muszą posiadać certyfikat zgodności z CE i świadectwo pochodzenia. Niezbędne jest również dostarczenie specyfikacji produktów i innych licencji, które są wymagane przez polskie prawo i prawo Unii Europejskiej.

Artykuł powstał we współpracy z www.discolm.pl

Redakcja lajfhaki.pl