Jak usunąć żywicę z ubrania?

Plamy z żywicy uznawane są jako wyjątkowo trudne do usunięcia. Niestety łatwo żywicą zaplamić ubranie. Wystarczy przypadkowo otrzeć się o drzewo czy nawet o jakiś krzew w ogrodzie, by na ubraniu pojawiły się plamy z żywicy. Warto wiedzieć, że żywica bardzo trudno wnika w głębsze włókna ubrania, więc działając odpowiednio, można ją usunąć z ubrania. Jak usunąć żywicę z ubrania?

Świeża plama z żywicy

Jeśli plama z żywicy jest świeża, nie należy jej zdrapywać czy zeskrobywać. Nie da się jej usunąć w całości, co więcej, można w ten sposób zniszczyć ubranie. Mało znanym, a skutecznym sposobem usuwania świeżych plam z żywicy jest użycie masła. To właśnie masłem warto pokryć plamę i jej okolice, odczekać około 2 godzin, po czym usunąć całość zabrudzenia roztworem z czterech łyżek amoniaku, jednej łyżki soli i wody. Pod plamę przed jej czyszczeniem trzeba podłożyć ręcznik papierowy lub coś podobnego, by nie poplamić innych części odzieży lub stołu, na którym ją czyścimy. Po wyczyszczeniu plamy ubranie należy rzecz jasna wyprać. Wskazane jest pranie w temperaturze 30 stopni, nie wyższej.

Starsze plamy z żywicy

Jeśli żywica zdążyła zaschnąć, dobrym sposobem usuwania plam z niej jest zamrożenie ubrania. Wtedy zamarznie także żywica i łatwo będzie ją z ubrania wykruszyć, po czym resztki wyskrobać paznokciem. Nie powinno się do tego celu używać żadnych nożyków, bowiem wtedy istnieje dużo większe ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien tkaniny. Jeśli ubranie jest spore i nie mieści się w zamrażarce, można plamę z żywicy i jej okolice obłożyć kostkami lodu. Zamrożona żywica w znacznej części odpadnie z brania. Mogą jednak pozostać plamy, które nieco głębiej wniknęły w ubranie. Jak je usunąć?

Olejek herbaciany to naturalny rozpuszczalnik

Żywicę można byłoby usunąć zwykłym rozpuszczalnikiem. Taki rozpuszczalnik jednak mógłby odbarwić ubranie. Bezpiecznym sposobem usuwania plam z żywicy jest użycie olejku herbacianego. jest całkowicie bezpieczny dla ubrań i skuteczny w usuwaniu plam z żywicy i wielu innych roślin. Co równie istotne, jest niedrogi i dostępny praktycznie w każdej aptece.

Aby usunąć plamę z żywicy, trzeba użyć olejku herbacianego i – na przykład szmatki – zabezpieczając wcześniej ubranie by tłusty olejek nie zaplamił innych jego części. Śmiało można pokryć olejkiem plamę z żywicy i jej okolice, po czym delikatnie usunąć zabrudzenia szmatką. Pozostaną na ubraniu tłuste plamy, więc odzież trzeba wyprać. Aby zwiększyć skuteczność prania, tłuste plamy z olejku herbacianego można przed praniem pokryć płynem do mycia naczyń. Tak przygotowaną odzież wystarczy wyprać. Po praniu nie powinno już być żadnych śladów ani z żywicy ani z tłustego olejku herbacianego.

Redakcja lajfhaki.pl