Jak sprzątać dom szybko i dokładnie?

Sprzątanie domu wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Trzeba wyłącznie trzymać się kilku podstawowych zasad, które sprawią, że dom zawsze będzie lśnił czystością. Jak sprzątać dom szybko i jednocześnie skutecznie?

Odkładaj wszystko na miejsce

Jedną z najważniejszych zasad skutecznego sprzątania jest odkładanie każdej rzeczy na miejsce. Wydaje się to być zasadą banalną i prostą w wykonaniu, ale wcale takie nie jest, szczególnie gdy w domu są dzieci.

Bardzo pomocne są pudła, w których można umieścić wiele rzeczy, które do tej pory nie miały swojego miejsca. Kartonowe pudła można schować pod szafą czy pod kanapą. Eleganckie kosze wiklinowe można ustawić na komodzie czy pod stolikiem. Drobiazgi znajdą swoje miejsce, a kosze będą dodatkową ozdobą pokoju.

Zasada 15 minut

Stosując zasadę 15 minut trzeba pamiętać, że będzie ona się sprawdzała wyłącznie, gdy będziemy systematyczni. Codziennie poświęcając kwadrans na posprzątanie mieszkania będziemy budzili się w czystym i przyjemnym wnętrzu.

Zastanawiając się, jak sprzątać dom w 15 minut trzeba pamiętać, że w pierwszej kolejności usuwamy brudne naczynia po obiedzie i kolacji. Następnie zbieramy rozrzucone ubrania, zabawki dzieci czy gazety. Na koniec wycieramy blaty na mokro. Gotowe!

Od góry do dołu

Efektywne sprzątanie polega na zachowaniu pewnych zasad. W pierwszej chwili sprzątamy to, co znajduje się wyżej, następnie przechodzimy do tego, co jest niżej.

Zaczynamy od sprzątnięcia blatów, pozmywania brudnych naczyń, ułożenia rzeczy na miejsce. Dopiero w drugiej kolejności odkurzamy i myjemy podłogi. Trzymając się tej zasady nie będziemy musieli sprzątać dwa razy tego samego. Mycie podłogi, gdy w zlewie są brudne naczynia nie ma sensu. Podłoga i tak się pochlapie.

Najważniejszy jest dobry plan

Zastanawiając się jak sprzątać dom, by naprawdę lśnił czystością należy pamiętać, że również sprzątanie powinno odbywać się według planu. Wszystkiego nie można robić codziennie. Nie ma również takiej potrzeby. Jest wiele czynności, które wystarczy wykonać raz w tygodniu czy nawet raz w miesiącu.

Raz w tygodniu powinnyśmy zrobić pranie, prasowanie oraz przegląd lodówki, czy nie znajdują się w niej przeterminowane produkty. Warto również przejrzeć szafki z ubraniami i kuchenne. Konieczne jest dokładne sprzątnięcie łazienki.

Raz na dwa miesiące warto wyprać firany oraz umyć okna. Raz na trzy miesiące należy umyć lodówkę, fronty szafek oraz lampy. Raz na pół roku myjemy kafelki w kuchni i łazience. Raz na rok pierzemy dywany i czyścimy tapicerkę.

Redakcja lajfhaki.pl