Trik na parujące okulary – czyli jak poradzić sobie z zaparowanymi szkłami

Zaparowane okulary to dość powszechny i niezwykle uciążliwy problem – do zaparowania szkieł może przyczynić się wiele czynników takich jak zmiana temperatury czy przebywanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

Najczęstsze przyczyny zaparowanych okularów

Okulary to niezwykle przydatny wynalazek, dzięki któremu osoby z wadą wzroku mogą pozwolić sobie na komfortowe wykonywanie codziennych czynności. Dzięki odpowiednio dobranemu rodzajowi szkieł możliwym staje się skorygowanie nawet bardzo poważnych wad wzroku.

Jedną z głównych bolączek posiadaczy okularów jest bez wątpienia kwestia ich parowania – zaparowane okulary mocno ograniczają widoczność, utrudniając wykonywanie podstawowych zadań. Jedną z najczęstszych przyczyn zaparowanych okularów jest nagła zmiana temperatury – do sytuacji tego typu dochodzi zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podczas chłodniejszych dni, gdy temperatura powietrza ulega obniżeniu praktycznie każde wejście do pomieszczenia o wyższej temperaturze kończy się szybkim zaparowaniem szkieł.

Zaparowane szkła to także zmora osób aktywnych fizycznie – wzrost temperatury ciała przy wzmożonym wysiłku może przyczyniać się do zaparowania szkieł, powodując tym samym niebezpieczne ograniczenie widoczności. Parujące okulary bardzo często przeszkadzają także kucharzom, skutecznie utrudniając gotowanie.

Jak radzić sobie z zaparowanymi szkłami?

Wśród sprawdzonych sposobów na parujące okulary można znaleźć między innymi glicerynę. Zastosowanie gliceryny umożliwi stworzenie na powierzchni okularów warstwy hydrofobowej, która zapobiegnie tworzeniu się uciążliwej pary. Zabezpieczanie okularów gliceryną polega na naniesieniu odrobiny produktu na miękką ściereczkę i delikatne przetarcie soczewek.

Kolejny sprawdzony trik na parujące okulary opiera się na wykorzystaniu płynu do mycia naczyń. Sposób ten polega na wlaniu do miski z wodą kilku kropli płynu i zamoczeniu w niej okularów. Alternatywą dla moczenia okularów w miseczce jest bezpośrednie oczyszczenie soczewek przy pomocy miękkiej szmatki i niewielkiej ilości płynu.

Mydło w płynie – sprawdzony sposób na parujące szkła

Kolejnym skutecznym sposobem na zaparowane szkła jest zastosowanie mydła w płynie. Trik na parujące okulary z użyciem mydła działa na podobnej zasadzie co sposób wykorzystujący glicerynę i płyn do mycia naczyń.

Metoda ta polega na dokładnym umyciu okularów przy pomocy mydła i pozostawieniu odrobiny preparatu na powierzchni szkieł, aż do całkowitego wyschnięcia. Ostatni krok to dokładne wypolerowanie szkieł przy użyciu miękkiej szmatki.

Redakcja lajfhaki.pl