Jak dobrać odpowiedni akumulator do auta?

Akumulator niestety się zużywa i przychodzi ten czas, kiedy trzeba kupić nowy. Jednak nie jest to proste zadanie, gdyż należy wziąć pod uwagę kilka czynników i parametrów. Oczywiście dla osoby, która się na tym zna jest to banalnie proste. Ale jednak większość osób nie ma o tym pojęcia. Jak dobrać akumulator?

Akumulator samochodowy – gdzie kupić?

Jeśli już musimy wymienić akumulator, to należy wybrać sklep, w który to zrobimy. Pierwszą i podstawową rzeczą jest kupno akumulatora i w ogóle części samochodowych w sklepach specjalistycznych. Nie powinno kupować się takich produktów w hipermarketach, gdyż bardzo często są one tam źle przechowywane, zbyt długo, co w konsekwencji prowadzi do tego, że akumulator może bardzo szybko ulec awarii lub znacznie krócej funkcjonować. Dlatego po zakup akumulatora należy udać się do najbliższego sklepu motoryzacyjnego, który znamy i wiemy, że możemy liczyć tam na pomoc fachowca.

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Przede wszystkim należy trzymać się jednej zasady. Akumulator należy dobrać taki sami, jaki producent zastosował w aucie fabrycznie. W przypadku, gdy w aucie jest akumulator zwykły, to nie ma potrzeby kupna akumulatora AGM. Nie obowiązuje tutaj zasada, że im droższy akumulator, tym lepszy. Z zakupem nie warto czekać do ostateczności. Najczęściej problem z akumulatorem zaczyna się w zimie. Dlatego warto sprawdzić jego stan jeszcze jesienią, aby móc kupić nowy wcześniej, a nie w momencie, w którym nie będziemy mogli odpalić już auta. Kolejną rzeczą jest wybór prądu rozruchowego, który podawany jest w amperach oraz pojemności akumulatora wyrażonego w amperogodzinach. W przypadku samochodu z silnikiem diesla należy zaopatrzyć się w akumulator o większej ilości do rozruchu. Auta na benzynę potrzebują baterii o niższym prądzie rozruchowym. Kupując akumulator warto wybrać taki, o największej pojemności. Jednak nie wolno przekraczać tej, która jest zalecana przez producenta.

Akumulator musi zmieścić się pod maską!

Parametry parametrami, ale ważny jest jeszcze gabaryt akumulatora. Bo przecież jego miejsce jest pod maską samochodu i musi się on tam zmieścić. Oczywiście wielkość akumulatora dopasowana jest do pojemności samochodu. Im wyższa pojemność, tym akumulator jest większy. Jeśli wiemy, jak duży akumulator zmieści się pod maską, to jeszcze ważne jest ułożenie plusa i minusa, czyli biegunowość baterii. Akumulator podłącza się klemami i jeśli będą za krótkie, a bieguny ułożone nie tak, jak powinny, to najzwyczajniej w świecie nie będzie można go podłączyć. W akumulatorze podane jest również napięcie. Jest to parametr, którego nie bierze się pod uwagę, gdyż większość samochodów ma instalacje elektryczne 12 V. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy tak na pewno jest, to warto sprawdzić także i to. Najważniejsze podczas zakupu akumulatora jest spokojne podejście. Nie wolno robić tego pochopnie i bez pomocy fachowca, jeśli sami się na tym nie znamy. W każdym profesjonalnym sklepie sprzedawca doradzi i wybierze najlepszy akumulator do naszego auta.

Redakcja lajfhaki.pl