Czym umyć przypalone żelazko?

Żelazko stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Jednak wiele osób zastanawia się, jak je pielęgnować oraz czym umyć przypalone żelazko. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi sposobami.

Ocet

Wśród różnych produktów wykorzystywanych do czyszczenia żelazek można przede wszystkim wymienić ocet, który charakteryzuje się dość wysokim poziomem skuteczności w działaniu. Aby zastosować tę metodę należy nasączyć bawełnianą ściereczkę octem spirytusowym oraz lekko pocierać nieco ciepłą stopkę żelazka. Jednak warto pamiętać, aby wcześniej odłączyć je z prądu. Całe działanie należy wykonywać aż do uzyskania zadowalających efektów.

Soda

Kolejnym produktem, który z powodzeniem będzie mógł być wykorzystywany do czyszczenia żelazka, jest tradycyjna soda oczyszczona. Najlepiej sprawdzi się w przypadku żelazek ze stalową stopką, ponieważ żelazka stworzone z innych materiałów mogą ulec uszkodzeniom podczas zastosowania tej metody. Sodę należy nasypać na zwilżoną ściereczkę, a następnie pocierać nią żelazko. Możliwe jest również połączenie sody z wodą oraz nałożenie powstałej mieszanki na żelazko, co powinno skutkować jego oczyszczeniem.

Pasta z sody i octu

W celu skutecznego oczyszczenia żelazka z zabrudzeń z powodzeniem można również zastosować połączenie obu wyżej wskazanych metod, czyli pastę z octu oraz sody oczyszczonej. Wspólne działanie obu składników na pewno będzie wzmocnione, dlatego zastosowanie tej metody bez wątpienia okaże się skuteczne. Soda i ocet powinny być zmieszane w proporcjach dwa do jeden, ponieważ wtedy ich działanie będzie najefektywniejsze. Powstałą pianą należy czyścić stopkę żelazka.

Pasta do zębów

Zabrudzone żelazko można również wyczyścić poprzez wykorzystanie takiego preparatu jak pasta do zębów, która stanowi niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Pasta do zębów najlepiej sprawdzi się w przypadku aluminiowych żelazek. Należy ją rozprowadzić po powierzchni żelazka, a następnie pocierać szczoteczką z włosiem aż do usunięcia wszystkich istniejących zabrudzeń. Następnie całość powinno się wyczyścić delikatnie zwilżoną ściereczką, aby usunąć nadmiar pasty do zębów.

Wosk ze świecy

Podczas prób wyczyszczenia przypalonego żelazka można zastosować wosk z białej świecy. W tym celu należy pocierać lekko ciepłą stopkę żelazka woskiem świecy, tak aby wosk pozostał na płytce. Następnie powinno się usunąć wosk miękką ściereczką. Kolejnym etapem jest rozgrzanie żelazka oraz prasowanie nim papieru, który całkowicie wchłonie tłustą warstwę pozostawioną przez wosk. Jest to dość skuteczna metoda, którą warto zastosować, jeśli ma się do dyspozycji świece woskowe.

Redakcja lajfhaki.pl