Kupno mieszkania na firmę – zalety takiego rozwiązania

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na kupno mieszkania na firmę. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, a dodatkowo także bezpieczne. Naturalnie kupno mieszkania jest bardzo dużą inwestycją, którą należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

O czym należy pamiętać kupując mieszkanie na firmę?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest oczywiście sprawdzenie księgi wieczystej. Dotyczy to także osób, które kupują mieszkanie nie na firmę. Bardzo ważne jest, aby zapoznać się dokładnie ze stanem prawnym nieruchomości oraz przeanalizować wszystkie dokumenty związane z ewidencją budynków i gruntów. Jeśli mieszkanie zostanie kupione z myślą o wynajmowaniu, to należy także zwrócić uwagę na aspekty podatkowe.

Jakie korzyści niesie ze sobą kupno mieszkania na firmę?

Zakup mieszkania na firmę powoduje to, iż można w koszty prowadzenia działalności wliczyć amortyzację. Jest to bardzo znacząca forma, która wpływa na obniżenie wysokości podatku dochodowego. Jeśli na mieszkanie zostanie wzięty kredyt hipoteczny, to można także obniżyć kwotę podatku dochodowego. Gdy mieszkanie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych, to odsetki kredytu oraz wydatki z nim związane będą stanowiły koszty podatkowe. Dodatkowo koszty związane z wyposażeniem i remontem mieszkania można również zaliczyć do kosztów podatkowych.

O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie kupione na firmę>

Jeśli po jakimś czasie właściciel mieszkania kupionego na firmę będzie chciał je sprzedać, to będzie to dla niego dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Co to dokładnie oznacza? Mianowicie to, że opodatkowaniu podlegać będzie jedynie zbycie mieszkania w przypadku sprzedaży dokonanej w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego. Wówczas taki podatek wyniesie 19% i trzeba będzie złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe, czyli PIT-39. Jeśli mieszkanie zostanie sprzedane później, to nie trzeba będzie płacić podatku. Jest jednak przepis, który mówi, że nie trzeba będzie zapłacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, jeżeli cały przychód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na własny cel mieszkaniowy. Podatnik ma na to 2 lata, licząc od końca roku, w którym mieszkanie zostało sprzedane. Wyjaśnić jeszcze należy czym jest własny cel mieszkaniowy. Jest to przeznaczenie środków na zakup nieruchomości, w której podatnik będzie mieszkał lub na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie, które już posiada.

Czy warto kupować mieszkanie na firmę?

Kupno mieszkania na firmę wiąże się z wieloma przywilejami finansowymi. Czyli nieruchomość wpisuje się do ewidencji środków trwałych, dzięki czemu od następnego miesiąca można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Każdy przedsiębiorca wie, że jest to koszt, który prowadzi do obniżenia podatku dochodowego. Dodatkowo można bieżące wydatki na media wpisywać do księgi podatkowej oraz ujmować koszty związane z remontem, zakupem wyposażenia lub z obsługą kredytu hipotecznego, jeśli taki został wzięty na to mieszkanie.

Redakcja lajfhaki.pl