Jak prawidłowo przygotować ścianę pod elewację?

Elewacja jest ważnym elementem domu. Pierwsza rzuca się w oczy, więc staje się swoistą wizytówką. Z tego powodu należy zadbać, by jak najlepiej się prezentowała. Jej zadaniem jest też chronić ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jak zatem przygotować ścianę?

Przygotowanie ściany pod elewację

Przed położeniem elewacji należy przygotować odpowiednio podłoże. Jednak to, w jaki sposób się za to zabierzemy, zależy od rodzaju elewacji, na jaką zamierzamy się zdecydować. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

  • Stan ściany
  • Metodę wykończenia
  • Warunki atmosferyczne
  • Ocieplenie ściany

Dopiero po przemyśleniu poszczególnych etapów można zabrać się konkretnie za przygotowywanie ściany pod elewację.

Sprawdzenie stanu ściany

Na początek należy upewnić się, jaki jest stan ściany. Warto ocenić budowlane podłoże, sprawdzić, czy nie ma żadnych ubytków w ścianie lub spękań. Jeśli występują, to czy są bardzo duże.

Następnym krokiem jest ocenę tekstury ściany. Trzeba bowiem sprawdzić, czy nie pojawiły się na powierzchni żadne drobnoustroje, jak pleśnie i grzyby. I nie chodzi tutaj o sprawdzenie gołym okiem, czy są jakieś plamy. Należy poddać ścianę badaniu z wykorzystaniem specjalnych próbników mikologicznych. Jest to związane z tym, że na początkowym etapie rozwoju, grzybów możemy nawet nie zauważyć.

Potem konieczna będzie pomoc specjalisty, który zajmie się potem wykonaniem elewacji. Jego zadaniem jest sprawdzenie, jaka jest nasiąkliwość ścian, porowatość, pH oraz spoistość. Pozwoli to na lepsze dobranie materiałów.

Zabezpieczenie ściany

Jeśli na poprzednim etapie zostaną wykryte ubytki, spękania, drobnoustroje, to należy się nimi zająć. To pierwsze uzupełnia się i odpowiednio zabezpieczenia, a grzyby i pleśń należy usunąć z wykorzystaniem specjalnych środków chemicznych.

Następnie warto oczyścić ściany, pozbyć się wszelkich przebarwień, sadzy i pyłów. Jeśli to zaniedbamy, może to źle wpłynąć na wygląd oraz trwałość elewacji, np. klinkier będzie odpadać.

Kładzenie tynku — akryl elewacyjny

Na tym etapie można zabrać się za przygotowanie wierzchniej warstwy elewacji. Przeważnie wykorzystuje się do tego malowanie, wykonanie elewacji z klinkieru lub kładzenie tynków cienkowarstwowych. Właśnie przy tym ostatnim szczególnie przydaje się akryl elewacyjny.

Dzięki niemu można wykonać wyprawę bez większego problemu. Cechuje go wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Może dodatkowo zabezpieczyć ścianę przed rozwojem grzybów i glonów.

Zanim jednak przystąpimy do tego etapu, warto jeszcze sprawdzić, czy ściana nie wymaga gruntowania. Dzięki temu zwiększy się przyczepność produktu, który znajdzie się na zewnątrz. Jednocześnie zmniejsza się nasiąkliwość ściany i będzie mniejsze zużycie materiałów podczas prac wykończeniowych. 

Redakcja lajfhaki.pl