Jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę?

Mikrofalówka stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić mikrofalówkę w skuteczny sposób. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najlepsze metody.

Wykorzystanie cytryny

Na ściankach mikrofalówki bardzo często gromadzą się tłuszczowe osady, które w późniejszym czasie mogą wydawać bardzo nieprzyjemne zapachy. Wśród możliwych sposobów czyszczenia tego rodzaju zabrudzeń można przede wszystkim wymienić wykorzystanie wody wraz z cytryną. W tym celu należy połączyć wodę wraz z sokiem z cytryny, a powstałą substancję ustawić na miseczce w środku mikrofali i ustawić urządzenie na największą moc. Wytworzona para wodna powinna sobie doskonale poradzić z zaschniętym tłuszczem, dlatego to rozwiązanie wydaje się bardzo skuteczne. Oprócz soku z cytryny można również wykorzystać plasterki tego owocu.

Wykorzystanie octu

Kolejną substancją, która może mieć skuteczne działanie w czyszczeniu mikrofalówki, bez wątpienia jest popularny ocet. Ocet z powodzeniem może zastępować chemiczne środki do czyszczenia różnych elementów wyposażenia domu i mieszkania. Ocet wykorzystuje się podobnie jak wodę wraz z cytryną. Należy go połączyć z wodą i umieścić w miseczce w środku mikrofalówki, a następnie włączyć urządzenie na najwyższą moc. Para, która powstała, powinna w skuteczny sposób rozpuścić tłuszcz, który zalega we wnętrzu sprzętu. Na koniec należy przetrzeć mikrofalówkę miękką ściereczką oraz przewietrzyć, ponieważ ocet ma dość intensywny zapach.

Wykorzystanie sody oczyszczonej

Mikrofalówkę z powodzeniem można również wyczyścić z wykorzystaniem takiej substancji jak soda oczyszczona. Soda oczyszczona rozpuści nawet bardzo twardy tłuszcz oraz spaleniznę, dlatego warto ją wykorzystać, jeśli poprzednie metody nie okazały się w pełni skuteczne. W celu wyczyszczenia mikrofalówki w ten sposób należy rozpuścić dwie łyżki sody oczyszczonej w wodzie, a następnie wstawić ją do miseczki w mikrofalówce i nastawić ją na pełną moc. Następnie całość należy przetrzeć miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a cały osad powinien zejść.

Na co uważać?

Podczas mycia mikrofalówki powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim w całym procesie nie powinno się wykorzystywać zbyt drażniących środków chemicznych, ponieważ mogą uszkodzić delikatną powierzchnię wnętrza mikrofali. Oprócz tego nie powinno się również używać drucianych myjek oraz innych przedmiotów, które mogą zniszczyć strukturę. W sprzedaży można znaleźć specjalne środki do czyszczenia wnętrza mikrofali, dlatego można z nich skorzystać, jeśli domowe sposoby zawiodły.

Redakcja lajfhaki.pl