Sprowadzanie aut z Niemiec jest bardzo popularne w naszym kraju. Polacy lubią Niemieckie samochody, które są bardzo często w dobrym stanie i mogą pojeździć jeszcze wiele lat po polskich drogach.
Auto z Niemiec – od czego zacząć?
Kupno auta jest sprawą dość ciężką, gdyż wiąże się nie tylko z wydatkiem, ale także troską o to, czy aby na pewno auto jest sprawne. Najlepiej jest kupić auto z osobą, która się na nich zna. A więc będzie umiała ocenić, czy samochód jest wart swojej ceny. Najlepszą opcją kupna auta z Niemiec jest samodzielne pojechanie tam i poszukanie. A naprawdę nie jest to nic trudnego. Przede wszystkim należy przejrzeć oferty dostępne w internecie. Najlepiej skorzystać z ofert prywatnych i na pewno nie wolno szukać okazji cenowych. Bo któż sprzedaje auto taniej niż powinien? No odpowiedź jest prosta! Musi to być osoba, która chce coś ukryć. Szczególną uwagę podczas przeglądania ofert należy zwrócić na opis i zdjęcia, które są zamieszczone. Czy zdjęcia są wyraźne i jak szczegółowo widać na nich samochód. Jeśli jakaś oferta się nam spodoba, to trzeba dzwonić do sprzedawcy i umówić się na jazdę testową.
Sprowadzanie aut z Niemiec – na co zwrócić uwagę?
Jeśli jakieś auto przypadnie nam do gustu to należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić stan techniczny. Można skorzystać ze stacji diagnostycznej lub sprawdzonego i profesjonalnego rzeczoznawcy. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie to najlepiej jest przyjechać autem na kołach samemu niż korzystać z lawety, która jest kosztowna. Dokładnie należy zapoznać się z dokumentami, czy niczego nie brakuje. Sprzedający musi dostarczyć dowód własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie przeglądu technicznego, analizę składu spalin, książkę serwisową, kartę pojazdu oraz w przypadku zakupu auta wcześniej sprowadzonego – dowód zakupu za granicą. W Niemczech należy wyrejestrować auto, uzyskać numery tablicy rejestracyjnej i wyrobić je, aby wyjechać z kraju. Niezbędne jest także tymczasowe OC i dowód rejestracyjny.
Jakie formalności należy załatwić w Polsce po sprowadzeniu auta z Niemiec
Gdy auto jest już w Polsce, to należy udać się do urzędu celnego i złożyć wniosek o opłacenie akcyzy. Na opłatę jest 30 dni. Kolejnymi rzeczami, o których nie można zapomnieć to jest tłumaczenie dokumentów, przegląd techniczny, rejestracja auta w urzędzie oraz wyrobienie tablic i karty pojazdu. No i oczywiście nie wolno zapomnieć o opłaceniu OC, które jest obowiązkowe w Polsce. Jeśli wszystkie formalności zostaną załatwione, to można cieszyć się autem. Oby jak najdłużej!